Sazināšanās starp suni un cilvēku.

Royal Fantasy Dark Diamond, Kavaliera karaļa Čārlza Spaniels, Kavalierītis Latvijā
Royal Fantasy Dark Diamond, Kavaliera karaļa Čārlza Spaniels, Kavalierītis Latvijā

Kad suņi mūs nesaprot mēs varam izjust vilšanos, bet atcerieties, ka suns ir atšķirīgs un vaina nav viņā. Meklējiet veidu kā sazināties ar savu četrkājaino draugu, tas jums noteikti atmaksāsies daudzos prieka brīžos ko sniegs jums kopā būšana. Uzdodiet sev jautājumus.  Kā padarīt savus vārdus saprotamākus?  Vai es skaidri izteicos? ( vai jārunā īsāk un jādod skaidrākas komandas. ) Vai suns ir par daudz uztraucies un mums sākumā jāmācās mierīgākos apstākļos un šeit kaut kas novērš viņa uzmanību? Kādā intonācijā es ar viņu runāju?

Es minēšu dažus piemērus.

1) Mums tiešs acu kontakts ir draudzīgs žests, savukārt suņiem tas nozīmē izteikt draudus. Tāpēc bieži var redzēt, ka pie tiešas skatīšanās acīs suns novērš acis un izrāda pakļaušanos.

2) Balss intonācija. Suņiem agresivitāte bieži vien ir baiļu rezultāts. Ja mēs cilvēkam atbildam dusmīgā balsī, viņš  saprastu, ka mums nepatīk agresīva uzvedība. Ja sunim – tad tas viņam tikai apstiprina to, ka viņa apdraudētības sajūta ir visai pamatota un var palielināt bailes un paaugstināt agresīvo uzvedību.

Ja augstā un skaļā balss tonī cilvēks cenšas iedrošināt suni, kuram ir bail no kāda trokšņa, piemēram, salūta vai pērkona, tā bailes tikai pastiprināsiet. Tiks iegūts  pretējs rezultāts. Daudzi cilvēki šādā situācijā savu lolojumu cenšas nomierināt runājot priecīgi, jautri, it kā iedrošinot, bet tas nedarbojas, jo suns dzird nepazīstamu intonāciju, kas pastiprina satraukumu.

Piemērā ar agresīvu runu un ar jautru iedrošināšanu suns sadzirdēja to, ka mēs nevaram kontrolēt situāciju, jo augstās skaņas ir nevis kā līdera balss ( līderim nenākas komunicēt skaļi) , bet drīzāk liecina par bērnišķīgumu un bailēm.

Runājot mierīgi, ikdienišķā intonācijā suni varam nomierināt. Saprotot savu suni mēs pastiprinām savstarpējo saiti un mājdzīvnieks kļūs apmierinātāks un labāk uzvedīsies.

Tūlītēja atlīdzība ir ļoti svarīga. Nevis pēc tam, kad jau sunītis ir piecēlies kājās pēc izpildītas komandas ”sēdi”. Bet tieši tad, kad ”sēdi” – uzreiz tajā pašā brīdī ir gardums. ( citādi sanāks, ka gardums ir tad, kad pieceļas kājās )